· Co budu potřebovat?
K pletení z pedigu budete potřebovat, překvapivě, pedig. Dnes už jej bez nejmenších potíží seženete v obchodě s výtvarnými potřebami, prodejně pro kutily nebo v zahradnictví. Kromě základního bílého si můžete pořídit třeba i hnědý nebo červený, obarvené přírodními barvami. Kromě toho si připravte ještě větší kbelík s vodou, ve kterém budete materiál namáčet, větší nůžky, popřípadě vidličku.
· Jak začít?
Prvním krokem bude si pedig namočit. Jelikož je to proutí, tak ve vodě změkne, zpružní, a dá se s ním snadno pracovat. Naopak vyschlý si drží tvar, ale při ohýbání se snadno láme. Jakmile je proutí dostatečně měkké, vytvořte si z několika prutů kříž tak, že polovinu prutů uprostřed proříznete a zbylé pruty jimi provlečete tak, aby vám vznikl kříž. Pak začněte oplétat. Nejjednodušším postupem je takzvaný opletek dvěma. Strany kříže proplétáte dvěma dalšími pruhy tak, aby se vám proutky ze základu rozprostřely do kruhu. Další možností je použít pevné dno s dírkami po stranách, kterými pruty prostrkáte.
· Pokračování
Pokračujte tak dlouho, dokud nemáte strany o výšce, kterou chcete. Pruty ze základu můžete přizvednou a svázat, díky tomu budete plést nahoru, a ne do stran. Pokud vám v průběhu tvoření dojdou pruty, tak můžete jednoduše nastavovat dalším. Prostě zastrčte nový proutek do osnovy a pleťte vesele dál. Doporučujeme také jednotlivé řady přitlačovat vidličkou, díky tomu mezi nimi nebudete mít mezery.
· Zakončení
Jakmile jste s výškou a tvarem spokojeni, je na čase pracovat na zakončení. Tady budete používat pruty z osnovy. Všechny proutky z osnovy zastrčte za dvě osnovy napravo. Díky tomu vám vznikne krásné obloučkové zakončení, typické pro mnoho košů a ošatek.
· Co dalšího se dá vyrábět?
Kromě košů a ošatek si můžete vyrobit i nejrůznější ozdoby, například na stěnu nebo na stromeček. Dají se plést i duté tvary, takže můžete zkusit i nejrůznější koše pro zvířata, přepravky nebo nosiče.